Voľný čas - Komárno
KOMÁRNO FORTRESS
K najväčším historickým pamiatkam mesta Komárno patrí protiturecká pevnosť. Ročne ju navštívi mnoho turistov z celého sveta. Je to unikátny fortifikačný objekt najrozsiahlejšieho pevnostného systému v strednej Európe, ktorý sa okrem nášho územia nachádza aj na území Maďarskej republiky. Pevnosť Komárno bola postavená v dvoch obdobiach. Najstaršia časť z roku 1546 bola vybudovaná na základoch staršieho hradu. Nová pevnosť bola dostavaná zhruba o viac ako 100 rokov neskôr, konkrétne v roku 1658. Komárňanský pevnostný systém je najväčší systém opevnenia na sútoku riek Dunaja a Váhu v meste Komárno. Komplex je celoročne prístupný pre širokú verejnosť.
COURTYARD OF EUROPE
Nádvorie Európy je originálny urbanistický projekt. Základný kameň bol položený vo februári roku 1999. Na ploche 6 500 m2 tu nájdete viac než 40 budov, ktoré reprezentujú jednotlivé krajiny starého kontinentu. Rôzne farby, tvary a veľkosti okien, veže i vežičky, arkiere aj rozmanité schodištia, fontány a miestami zeleň. Budovy Walesu, Transylvánie, Vatikánu, Islandu či Grónska vedľa seba. Neďaleko nich sochy patrónov a panovníkov Mateja Korvína, Márie Terézie, Ľudovíta Veľkého z Anjou či Žigmunda Luxemburského. Zdá sa Vám to ako poriadne divoká zmes? Na prvé počutie určite je. Toto miesto Vás však hneď pri prvej návšteve úplne očarí.
LIMES GALLERY
V priestoroch niekdajšieho františkánskeho vojenského kostola a v chodbách kláštora rádu benediktínov nájdete výstavy a expozície, ktoré organizuje Galéria Limes. Súčasné umenie si v meste Komárno priblížite cez rôzne oblasti výtvarného umenia. Medzi najčastejšie vystavované patria maľby, grafika, fotografie, sochárstvo či čoraz aktuálnejšie konceptuálne a akčné umenie.
St. Andrew's Basilica
Kostol sv. Ondreja, dominantná stavba mesta Komárno, sa nachádza v centre na Palatínovej ulici. Prvý kostol, ktorý stál v blízkosti dnešného kostola sv. Ondreja, bol postavený niekedy medzi rokmi 1674-1677 jezuitmi. Okolo kostola bol katolícky cintorín obkolesený ohradou.
Na začiatku 18. storočia, keď mesto bolo vo svojom výkvete a Komárno bolo jedným z miest s najväčším počtom obyvateľov, sa rada mesta rozhodla, že v susedstve teraz už malého kostola dá vystavať nový, väčší kostol. K stavbe kostola bolo použitých spolu 800 000 tehál zo zbúranej novozámockej pevnosti. Pre veľké stavebné nedostatky sa steny poškodili a čiastočne aj zrútili. Obnova kostola sa začala v roku 1748. Kostol bol postavený v neskoro-barokovom štýle. Interiér kostola zdobili freská maliara Maulpretscha (1760).
Pohromou v dejinách kostola sv. Ondreja bolo zemetrasenie, ktoré v roku 1763 kostol značne poškodilo. Kostol bol obnovený v rokoch 1768-1771 podľa pôvodných plánov, avšak veže boli už nižšie. Ďalšou veľkou pohromou, ktorá postihla tento kostol, bol požiar, ktorý v roku 1848 zničil značnú časť mesta. V rokoch 1850-1860 bol kostol obnovený a znovu vysvätený. V roku 1896 sa podľa plánov Mikos Nándora dostavali veže kostola. V druhej svetovej vojne sa kostol poškodil, hlavne jeho veže a okná, ktoré však po skončení vojny nechala cirkev na vlastné náklady obnoviť. V rokoch 1991-1992 sa za finančnej podpory mestského zastupiteľstva renovovala strešná konštrukcia.
20. apríla 2018 pápež František kostol povýšil na baziliku (druhú v Trnavskej arcidiecéze).
Trinity Column
Trojičný stĺp z roku 1715 je najstarší z pomníkov na verejných priestranstvách mesta Komárno. Postavenie stĺpu sa viaže k miestnym udalostiam povstania Rákócziho, o ktorých svedčí aj nápis na južnej strane podstavca a k veľkej morovej epidémii v rokoch 1710-1711, o ktorej pojednáva nápis na severnej strane podstavca.
Na vrchole stĺpu je umiestnené súsošie znázorňujúce Svätú Trojicu a korunováciu Panny Márie. Na podstavci sú postavy piatich svätých, ku ktorým sa modlievali počas epidémií: sv. Antona, sv. Sebastiána, sv. Rozálie, sv. Rocha a svätého Františka Xaverského. Na prednej strane reliéfu postava sv. Karola Boromejského. O každom svätcovi je na obrube podstavca vyrytý latinský hexameter s chronogramom (1715).
Roman Lapidarium
Po napoleonských vojnách na rozkaz cisára Františka I. v 19. storočí bol okolo komárňanskej pevnosti, ležiacej na sútoku Váhu a Dunaja, postavený jeden z najväčších pevnostných systémov v Európe. Bašta VI., ktorá bola postavená v prvej polovici 50-tych rokov 19.storočia, je najväčšou pevnostnou stavbou 6 km dlhej komárňanskej obrannej línie pozostávajúcej z jedenástich bášt. V objekte bastiónu VI. pevnostnej línie, ktorá je zaujímavou fortifikačnou stavbou z 19.storočia, múzeum zriadilo lapidárium rímskych kamenosochárskych pamiatok.
Danube Museum
Minulosť múzea nachádzajúceho sa v Komárne siaha až do roku 1886, keď bol založený Historický a archeologický spolok Komárňanskej župy a mesta Komárna. Zbierka tohto spolku tvorila základ neskoršieho múzea. V roku 1913 bola postavená hlavná budova, Kultúrny palác múzea, ktorá sa dnes nachádza na Palatínovej 13.
Zbierka múzea sa postupne rozširovala a v roku 1970 sa otvorila stála archeologická, historická a etnografická výstava. Veľké množstvo predmetov si vyžadovalo, aby boli umiestnené aj v priestoroch mimo budovy. Na začiatku 90. rokov sa preto múzeum rozšírilo o budovu Zichyho-paláca (dnes na Klapkovom námestí), Rímske lapidárium, umiestnené v Bašte VI. a v roku 2006 bola otvorená aj Budova múzea a knižnice na Palatínovej 8. V Kultúrnom paláci sa dnes nachádza stála expozícia s názvom "Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 a národopis regiónu", ďalej Reprezentačná sála a Výstava komárňanského maliara Karola Harmosa. Stála historická expozícia Komárno 1849-1945 bola umiestnená v Zichyho-paláci. Okrem tejto expozície sa tu nachádzajú pamätné izby významných komárňanských rodákov Franza Lehára a Móra Jókaiho. V Budove múzea a knižnice si návštevník môže pozrieť Galériu- Výtvarné umenie začiatkom 18. a 1. pol 20. storočia v zbierkach Podunajského múzea. Popri stálych expozíciách sa priebežne pripravujú aj krátkodobé výstavy v jednotlivých budovách.
Thermal Bath
Termálne kúpalisko Komárno sa rozprestiera na ploche 2,5 ha. Nájdete tu dva termálne pramene, ktorých teplota dosahuje 30 a 45 °C. Priaznivé účinky komárňanskej termálnej vody sú už dávno známe, čo potvrdili aj merania odborníkom v roku 2019. Minerálne látky obsiahnuté v termálnej vode majú priaznivé účinky na kĺbové, reumatické aj ženské choroby.
Na kúpalisku nájdete rozsiahle plážové priestory, ihrisko na beach - volejbal, preliezky, šmykľavky, stoly na vonkajší stolný tenis, drevený vláčik pre najmenšie deti, vonkajší drevený šach a skákací hrad so šmykľavkou.
Water Tower
Vodárenská veža bola postavená v romantickom slohu v roku 1902. 28 metrov vysoký vodojem sa rozprestiera na najvyššom bode mesta, na tzv. cintoríne Rácz. V osemdesiatych rokoch 19. storočia zásobovali mesto Komárno vody riek Dunaj a Váh. Iniciátorom výstavby vodovodnej siete bol vtedajší primátor János Dományi. Spojovacím bodom dvoch tlakových potrubí prechádzajúcich mestom je práve tento vodojem, ktorý je aj v súčasnej dobe prevádzkyschopný.
J. Selye University
Univerzita J. Selyeho bola zriadená Národnou radou Slovenskej republiky zákonom č. 465/2003 Z.z. z 23. októbra 2003, s účinnosťou od 1. januára 2004. Je jedinou samostatnou verejnou vysokou školou na Slovensku, ktorá vyučuje v jazyku národnostnej menšiny – v maďarskom jazyku. Je najvyšším článkom výchovy a vzdelávania v národnostnom jazyku počnúc materskou školou až po univerzitu. Jej založenie bolo historickou udalosťou v dejinách vysokoškolského vzdelávania na Slovensku i v rámci Európskej únie.