Voľný čas - Maďarsko
Pevnostný systém Komárom
Monoštor v meste Komárom je najväčšia novodobá pevnosť v strednej Európe. Nachádza sa v Maďarsku na pravom brehu Dunaja, v blízkosti hraničného prechodu so Slovenskom. V súčasnosti je Monoštorská pevnosť na kandidátnej listine Svetového dedičstva UNESCO ako súčasť Komárňanského pevnostného systému.
Pevnosť bola postavená v rokoch 1850 a 1871. Medzi jej úlohy patrila ochrana severného Komáromu (slovenskej časti Komárna) a kontrolu lodí plaviacich sa na Dunaji. Pevnosť sa rozkladá na rozlohe 70 ha a jej vnútorný dvor má plochu 100.000 m2. Vzhľadom na vek pevnosti, jej typ a veľkosť, Monoštorská pevnosť je v strednej Európe unikátom vojenskej architektúry.
Do pevnosti ročne zavíta 90.000 návštevníkov, ktorých sem láka hlavne jedinečnosť opevnenia, deväť tematických výstav a rad špeciálnych podujatí. Napríklad múzeum vojenskej histórie, modely vojnových lodí, výstava pevnosti s časoch sovietskych vojsk. Každá veková kategória si tu nájde zaujímavosti na obdivovanie.
Termálne kúpele Brigetio
Brigetio sú obľúbené kúpele s termálnou vodou vhodnou na liečbu ochorení kĺbov či nervov. K dispozícii sú 3 kryté a 5 vonkajších bazénov. Nechýba ani vírivka či saunový svet. Príjemné prostredie a priaznivé ceny v kombinácii s vynikajúcimi účinkami termálnej vody robia z kúpaliska Komárom perfektné miesto pre odpočinok ako pre seniorov, tak návštevníkov stredného veku či rodiny s deťmi. Zvlášť pre malých návštevníkov je po celý rok k dispozícii detský svet, kde nájdu potrebnú veľkú pirátsku loď, veľké množstvo šmýkačiek a preliezačiek. Nechýbajú ani vodné hry plné zábavy.
Hrad Tata
Stavba hradu Tata začala na konci 14. storočia a od tej doby bol neustále upravovaný a prebudovávaný. Ako letné sídlo ho rád využíval napríklad Žigmund Luxemburský. Za svoj romantický ráz vďačí hrad rodine Esterházyovcov. Tento šperk rovnomenného mestečka sa nachádza na brehu Starého Jazera a je obľúbeným cieľom výletníkov nielen pre svoju architektúru, ale aj pre početné výstavy, ktoré si môžete prezrieť vnútri. Medzi stále expozície patrí napríklad aristokratický život v 18. storočí, História Taty, Stredoveké kamenárstvo a Keramika.
Vodné mlyny Tata
Ak budete tráviť svoju dovolenku v mestečku Tata, rozhodne by ste nemali vynechať návštevu miestnych mlynov, ktorými sa preslávilo. V tejto oblasti sa ich nachádza celkom 15 (Berta, Cifra, Czégény, Pekařský, Nepomuckého a ďalšie) a sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej histórie. Za návštevu stojí mlyn Cifra pochádzajúci zo 16. storočia alebo krásne zrekonštruovaný mlyn Nepomuckého.
Zámok Esterházy (Tata)
Pár krokov od jazera a neďaleko hradu Tata sa nachádza zámok z 18. storočia, ktorého stavbu inicioval gróf Esterházy Miklós. Čarovný kaštieľ s bohatou históriou nebol dlhé desaťročia udržiavaný, až do deväťdesiatych rokov minulého storočia bol dokonca využívaný ako nemocnica, čo zapríčinilo niekoľko vád na jeho kráse. Väčšej pozornosti sa mu dostalo až v posledných rokoch, kedy začali rekonštrukčné práce. Ak sem zavítate vo svojom voľnom čase, určite nebudete ľutovať. Prezrieť si môžete za menší poplatok rozmanité výstavy - od histórie až po umenie.
Henryx Westerncity
Westernové mestečko Henryx sa rozprestiera na okraji obce Császár v severnej časti Maďarska. Je situované 25 km smerom na juhovýchod od mesta Tatabánya. Od mesta Komárno na Slovensku je vzdialené 35 km. Unikátne westernové mesto Maďarska, ktoré oživuje staré časy Divokého západu. Na farme sa nachádza niekoľko múzeí, v ktorých 95% exponátov pochádza z Ameriky. Areál sa stále vyvíja, vrátane plánovanej píly, ako aj ryžovanie zlata.
Benediktínske opátstvo a prírodné okolie Pannonhalma
História opátstva, ležiacej na niekdajšej „svätej hore Pannónie“ (Mons. Sacer Pannoniae), je úzko spojená s históriou krajiny. Samotná budova opátstva predstavuje rôzne architektonické etapy 1000-ročnej histórie. Je jediným zachovaným príkladom klasického spôsobu opevnenia Monostor.
Zoologická záhrada Xantus János - Győr
Predchodcom dnešnej zoologickej záhrady v meste Győr bol zoopark zriadený v Biskupskom lese v roku 1959. Jednotlivé druhy zvierat tu bolo možné sledovať v ich prirodzenom prostredí. Prezentované druhy boli jedincami výlučne domácej fauny. Návštevníci sa radi prechádzali v lese, pričom sa stretávali s domácou divou zverou. Rozvoji zooparku zabránila príroda, kvôli povodni bolo celé územie zaplavené, väčšina divej zveri zahynulo. Zoologická záhrada bola otvorená 1. mája 1967., ktorej hlavným poslaním ostala naďalej prezentácia druhov domácej fauny. Jeho stav sa však v krátkej dobe rozšíril aj o exotické živočíchy.